Czy utwardzanie piszczeli i walka gołymi pięściami sprawią, że z przeciętnego karateki staniesz się mistrzem? 0
Czy utwardzanie piszczeli i walka gołymi pięściami sprawią, że z przeciętnego karateki staniesz się mistrzem?

Czy jako KARATEKA powinieneś walczyć w rękawicach czy raczej gołymi pięściami?

No i co z utwardzaniem piszczeli? Stosować ochraniacze na goleń czy raczej utwardzać piszczele?

Te pytania nurtują wielu początkujących karateków. Ale zanim udzielę odpowiedzi, wróćmy kilkanaście lat wstecz….

Ochraniacze tylko dla słabych?

Czasy mody na filmy z Brucem Lee to tak naprawdę początki popularności karate w Polsce. To on jako pierwszy na olbrzymią skalę pokazał wiele technik karate, które fascynowały i zachwycały. Stał się wzorem do naśladowania dla milionów młodych adeptów karate. Każdy wtedy wiedział, że aby trenować karate musi przezwyciężyć ból i pokonać słabości. Sama etymologia słowa „karate” zobowiązywała: KARA-TE czyli PUSTA (naga, bez broni) RĘKA.

Zgodnie z tym, ochraniacze zaczęto postrzegać w kategoriach: to dla słabeuszy, mięczaków… Tak więc nikt nie zaprzątał sobie nimi głowy, a kontuzje były wpisane w codzienne treningi karate.

Przełom w podejściu do stosowania ochraniaczy w karate

Przybycie do Polski w roku 1998 shihana Makoto Nakamury z elitą japońskich zawodników zmieniło nagle postrzeganie kwestii ochraniaczy wśród osób trenujących karate Kyokushin. Podczas walk Japończycy pod przewodnictwem Nakamury pokazali, że stosowanie ochraniaczy nie jest niczym złym, a wręcz wskazanym. Siła i determinacja w walce ma podłoże duchowe, a ochraniacze pomagają to uzyskać.

Nakamura pokazał Polakom, że nie ma sensu unosić się honorem i usilnie udowadniać, że ochraniacze są zbędne. Poważne kontuzje wynikające z niestosowania ochraniaczy cofają zawodnika w postępach, uniemożliwiając mu treningi w okresie rekonwalescencji. Z kolei noszenie ochraniaczy powala trenować z większą siłą i precyzją.

Które ochraniacze warto stosować, a które można sobie odpuścić?

W kwestii stosowania ochraniaczy należy wyodrębnić  dwa rodzaje:

1. te które chronią nas

2. chroniące przeciwnika

Do pierwszej grupy, czyli ochraniaczy chroniących osobę trenującą należą między innymi: kask na głowę, jak również ochraniacze na zęby, suspensoria i co może was zdziwić ochraniacze piszczeli.

Ochraniaczem chroniącym przeciwnika są niemal wszystkie pozostałe ochraniacze.

Zalecany przez nas zestaw obowiązkowych ochraniaczy to kolejno:

- Ochraniacz zębów – na tym ochraniaczu nie warto oszczędzać, tym bardziej, że wizyta u dentysty, który wstawi nowy ząb będzie bardziej bolesna dla portfela.

Ochraniacze głowy – to ochraniacz obowiązkowy dla określonych regulaminem grup wiekowych oczywiście podczas walk kumite. Dlaczego? każde trafienie na strefę jodan jest bardzo niebezpieczne.

- Suspensoria czyli ochraniacz na krocze podobnie jak ochraniacz biustu są obowiązkowe – tu chyba nie ma żadnych wątpliwości.

- Ochraniacze goleni….

Stosować ochraniacze na goleń czy raczej utwardzać piszczele?

Krąży w Internecie oraz w klubach karate (wśród innych sztuk walki też) teoria o utwardzaniu piszczeli. Co to? Otóż jest to technika polegająca na uderzaniu piszczelami w różnego rodzaju twarde przedmioty (deski, butelki) a nawet… pnie drzew! Co to ma na celu? Otóż oczekiwanym rezultatem ma być tępienie reakcji na ból związanej z kopnięciami podczas walki. Czyli nie czujemy później bólu. Jednak czy to naturalne? Nie sądzę…

W rzeczywistości,  piszczeli niestety nie utwardzimy jedynie poprzez  wielokrotne uszkadzanie zakończeń nerwowych na goleniach, lecz dodatkowo doprowadzamy do ich obumarcia.

Wbrew różnym opiniom ochraniacz na goleń należy stosować bezwzględnie. Z kolei utwardzaniu piszczeli mówimy stanowcze NIE!

Walczyć w rękawicach czy raczej gołymi pięściami?

Pięści chronimy tylko w razie kontuzji. Dlaczego? Trening karate to niezliczona ilość pompek (właśnie na pięściach – seiken), nauki zaciskania pięści, prawidłowego uderzania… To wszystko czyni nasze pięści (w prawie karnym określane jako niebezpieczne narzędzie) bardzo skutecznymi.

Ochraniacze chroniące przeciwnika – które stosować?

Ochraniacze strefy chudan (czyli nasz tors), używa się podczas treningu z użyciem maksymalnej siły uderzeń dla technik ręcznych i nożnych. Z czasem wytrenowane mięśnie brzucha i żeber pełnią funkcję ochraniacza.

Ochraniacze ud mają podobne zastosowanie jak ochraniacze strefy chudan.

Ochraniacze stopy należy używać do momentu opanowania prawidłowego układania stopy. Chusoku, haisoku, kakato, sokuto, teisoku to podstawowe formy do opanowania. Mówiąc krótko technika czyni mistrza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl