![Jak prawidłowo dobrać kimono do treningu karate w 4 krokach?](/userdata/public/news/images/2.jpg)
Kimono to popularne określenie stroju do treningu karate, lecz jest ono potoczne. Prawidłowa nazwa to Karate-Gi. Słowo Gi oznacza właśnie kimono. Tak więc, jak już zapewne domyślasz się, określenie karatega jest niepoprawne - bo spolszczone.
Jeśli zastanawiasz się, jak właściwie dobrać kimono do treningów karate – znalazłeś się we właściwym miejscu. Oto 4 proste kroki, dzięki którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu kimona.
Krok 1. Zwróć uwagę na krój kimona do karate
W Karate Kyokushin, Karate-Gi ma charakterystyczny krój. Krótko mówiąc bluza ma zawsze rękaw o długości ¾, natomiast spodnie posiadają nogawki sięgające za kostkę. Ważny jest również klin w kroku spodni zapewniający swobodę poruszania się w niektórych pozycjach np. kiba dachi lub zenkutsu dachi.
Zawsze dobrym wyborem jest zakup takiego modelu kimona, w którym rękaw jest delikatnie „opadający”. Takie kimono jest bardziej wygodne, ponieważ nie tworzy fałdów pod pachami.
Oczywiście na piersi po lewej stronie Karate-Gi musi znaleźć się wyhaftowana lilijka – logo Karate Kyokushin, która oznacza „Stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy".
Krok 2. Dowiedz się z jakiej tkaniny uszyto Karate-Gi
Zwykle producenci podają skład materiału z jakiego powstało kimono. Jest to dla Ciebie ważna wskazówka. Tanie i słabszej jakości kimona szyte są z mieszanki poliestru (ok. 70%) i bawełny (ok. 30%). Natomiast wysokiej klasy Karate-Gi powstają ze 100% bawełny o wytrzymałym, twardym splocie.
Kimona bawełniane są bardziej naturalne i przyjazne skórze. Zwykle nie alergizują i nie wywołują wysypek.
Niestety z doświadczenia wiemy, że tanie kimono pochodzące z masowej produkcji w Chinach może być niebezpieczne, w szczególności dla dzieciaków. Słabszej jakości tkanina, w dodatku wybielona agresywną chemią (chlor) może powodować wysypki na ciele.
Krok 3. Czy gramatura materiału ma znaczenie i dlaczego?
U młodych adeptów karate znacznie lepiej sprawdza się materiał cieńszy, czyli taki o gramaturze ok. 8-10 oz. Jest on miękki w dotyku i delikatny, a przez to zapewnia większy komfort noszenia. Grubsze materiały są sztywne i „ciężkie”, więc dzieci i młodzież czują się w nich niewygodnie.
Karate-Gi dla dorosłych powinno mieć zróżnicowaną grubość tzn. marynarka powinna mieć splot grubszy (ok. 12-14 oz), natomiast spodnie z reguły powinny być cieńsze (9-10 o) dla większego komfortu. Twardsza i sztywniejsza góra kimona jest bardziej trwała, ponieważ musi wytrzymać kilka lat intensywnych treningów.
Krok 4. Zwróć uwagę na kurczliwość tkaniny, z której uszyto kimono
Podczas wybierania rozmiaru kimona kieruj się przede wszystkim swoim wzrostem. Wybierz rozmiar adekwatny do swojego wzrostu – nie mniejszy i nie większy. Miej jednak również na uwadze kurczliwość materiału. Niektóre Karate-Gi są wstępnie sanforyzowane, czyli wstępnie obkurczane przez producenta. Będą one znacznie mniej kurczyć się podczas prania, niż pozostałe.
Kimono sanforyzowane kurczy się o ok. 1,5-2,5%
Kimono niesanforyzowane kurczy się o 2-4%.
Zakup mniejszego kimona niż Twój wzrost, zawsze będzie złym wyborem ze względu na kurczenie się materiału w praniu. Z kolei zakup większego kimona jest słuszny tylko w przypadku dzieci, które jeszcze rosną.